Наше сьогоденне суспільство живе рейтингами. Повсюдно і майже з будь-якого  приводу складаються списки популярності, формуються всілякі «гарячі» і не дуже Тор-10, 20 або навіть 100 різноманітних товарів, подій, пам’яток або персон.

Такі списки формують вподобання та попит споживачів, відображають думки і обсяги продажів, суми доходів або збитків, ґрунтуються на випадкових опитуваннях і результатах досліджень. Вони формують соціальні установки та статус тих, хто споживає такі товари та послуги з перших рядків таких рейтингів. І кожний, хто був дотичний до подібних переліків, відчував крім відчуття палкого інтересу та хвилювання ще й прагнення порівняти, приміряти їх до себе, щоб отримати підтвердження правильності свого вибору і переконатися в своїй хоч якійсь причетності до таких рейтингів, бажано до їх верхньої, «топової» частини.

Існують рейтинги і для продуктів харчування. Є рейтинги найбільш корисних і найбільш шкідливих, найбільш дорогих і найбільш незвичайних, найбільш популярних в окремих країнах і в усьому світі продуктів. Найсвіжіший такий приклад – рейтинг «Найбільш смачних напоїв», складений журналістами СNN і опублікований  нещодавно.

Яких тільки напоїв в ньому нема – знайомих і не дуже, найпростіших і змішаних, «просунутих» і таких, вік яких вимірюється сторіччями і навіть тисячоліттями. Є в цьому списку напої алкогольні і безалкогольні, традиційні та екзотичні, повсякденні і створені для особливих випадків. В цілому, це захоплююча подорож у світ способів подолання спраги і отримання насолоди від випитого, фрагмент змісту якоїсь енциклопедії напоїв – бо знайомство з деякими його представниками за їх назвами потребують звернення саме до відповідних енциклопедій та довідників. А виглядає цей список напоїв-чемпіонів симпатій та вподобань в частині їх смаку так:

1. Вода
  2. «Кока-Кола»
  3. Кофе
  4. Пиво
  5. Чай
  6. Air Mata Kucing (напій з фрукта, який називається лонган)
  7. Помаранчевий сік
  8. Червоне вино
  9. «Джин-тонік»
  10. Гарячий шоколад з маршмеллоу
  11. «Сангрія»
  12. Кавунно-огірковий пунш
  13. Kool-Aid (розчинний напій)
  14. Пастіс (французська анісова горілка)
  15. Саке
  16. Будь-який напій з міні-бару в готелі
  17. Лимонад
  18. Біле вино
  19. Es Kelapa Muda (напій на основі кокосового молока)

До двадцятки лідерів цього списку не потрапили численні популярні в останній час напої – такі, як текіла (31-е місце), шампанське (34-е місце), мохіто (38-е місце), Піна колада (46-е місце), а молоко опинилось тільки на 23-й позиції.

Можливо, цей перелік викличе сумніви та навіть заперечення з боку виробників і поціновувачів напоїв, але одне здається беззаперечним: ВОДА – дійсно найкращий, найпопулярніший, найсмачніший і найкорисніший напій з усіх. Якщо вона дійсно свіжа, чиста і якісна – така, якою її створила на Землі Природа і такою, якої ми так потребуємо, розроблюючи сучасні технології з її очищенню і підготовки.

Як би не змінювався цей список з часом, які би напої в нього не додавалися або вилучалися, як би не мінялися окремі напої своїми почесними місцями, саме вода завжди буде серед них лідером, хоча б тому, що вона входить до складу всіх напоїв, складаючи їх основу або яку-небудь їх частину, проте найбільш важливу, яка визначає їх цінність, корисність і підкреслюючи їх смак. Оскільки нашому організмові потрібна тільки вода, без домішок, саме до її вільних молекул він розщеплює всі рідини і напої, інгредієнти яких тільки й потребуються, що для смакових відчуттів, підвищення апетиту та інших цілей. Саме чиста вода, а не Coca-Cola входить до складу клітин нашого організму, саме чиста вода, а не кофе робить можливим всі біохімічні реакції обміну речовин.

Так, дійсно, немає нічого смачнішого й більш бажаного за ковток чистої прохолодної води – достатньо згадати, якою чудовою і смачною здається нам звичайна вода після перенесеної спраги!

Дроздов О.І.,

к.т.н., доцент кафедри біоінженерії і води ОНАХТ